Dzisiaj jest: 4.8.2020, imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Łomża: Widowiskowy nocny pokaz pilotażu, czyli najlepsi z najlepszych w akcji (foto)

Dodano: 2 lata temu Czytane: 394 Autor:

Podczas XIX Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2018” przeżyliśmy niezwykły pokaz.

Łomża: Widowiskowy nocny pokaz pilotażu, czyli najlepsi z najlepszych w akcji (foto)

Trzej piloci paralotni, którzy przylecieli do Łomży na zawody, zaprezentowali nocny pokaz pilotażu, w czasie którego wykorzystano m.in. materiały pirotechniczne.


My rozmawiamy z jednym z nich. Adam Pupek to pilot paralotni z Łomży, który wspólnie z nawigatorem Piotrem Kozikowskim od kilku lat pną się w hierarchii polskich pilotów. W tym roku wywalczyli m.in. brązowe medale Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Polski.


- Nocny lot to jest wyzwanie dla pilota? - pytamy Adama Pupka.

- To jest wyzwanie, gdyż jest trudność z oceną odległości między ziemią a skrzydłem. Dodatkowo lecimy w szyku, jeden bardzo bliosko drugiego. Także musimy mieć zaufanie do siebie ponieważ sterowanie paralotnią odbywa się za pomocą linek. Delikatne pociągnięcie linki to jest obniżenie toru lotu. Także musimy bardzo uważać, by na siebie nie wpaść w trakcie lotu. Dodatkowo puszczając pirotechnikę musimy też uważać by nie spalić skrzydła drugiemu pilotowi, który jest nad nami bądź pod nami. Także jest to wyzwanie, ale latamy z najlepszymi chłopakami na świecie, więc do nich miałem pełne zaufanie.

- Najlepszymi pilotami na świecie czyli?

- Pawłem Lojakiem Kozarzewskim i Marcinem Krakowiakiem, pilotami kadry narodowej PPG.

-Długo przygotowywaliście się do pokazu?

- Przygotowywaliśmy się godzinę na ziemi. Omówiliśmy co robimy, jak lecimy. W trakcie lotu mieliśmy łączność radiową ze sobą. Także mam nadzieję, że wyszło fajnie.

- Dziękuję za rozmowę.

Więcej zdjęci znajdziecie Państwo TUTAJ.