Dzisiaj jest: 4.8.2020, imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Łomża: Sportowe projekty Budżetu Obywatelskiego

Dodano: 2 lata temu Czytane: 412 Autor:

Znamy już projekty tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Łomży.

Łomża: Sportowe projekty Budżetu Obywatelskiego

Wśród 26. projektów zgłoszonych przez mieszkańców Łomż są także te związane ze sportem i szeroko rozumianą rekreacją.


W sumie to sześć projektów. Pięć z nich zgłoszonych na Łomżycy i południowej części miasta. Jeden zaś to jedno z dwóch proponowanych projektów w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.


Łomżyca:

Wyposażenie mini bulwarów nad Łomżyczką poprzez stworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku w rejonie przedłużenia ul. Sosnowej i Modrzewiowej, koszt - 200 tys. zł

Mini bulwary nad rzeką Łomżyczką nie posiadają małej architektury (brak ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, stojaków rowerowych, stolików terenowych, przyrządów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych oraz monitoringu wizyjnego terenu mini bulwarów). Wpłynie to na zwiększenie aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych jak również zapewni im bezpieczne przebywanie i spacerowanie w godzinach popołudniowych i wieczorem.

Budowa boiska wielofunkcyjnego na końcu ul. Harcerskiej, koszt-  200 tys. zł
Na końcu ul. Harcerskiej przy ul. Winiarskiego znajduje się plac zabaw. Młodsze dzieci chętnie na nim przebywają, natomiast starsze nudzą się. Przy placu jest niezagospodarowana duża powierzchnia, na której mogłoby powstać boisko wielofunkcyjne Takie miejsce byłoby czyś korzystnym dla spędzenia wolnego czasu przez starsze dzieci i osoby starsze.

Południe

Budowa placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością w Parku im. św. Jana Pawła II w Łomży na terenie nieużytkowanego boiska do siatkówki na wysokości budynków mieszczących się przy ul. Bolesława Prusa 3 i 5, koszt - 220 tys. zł

Projekt pod nazwą „Plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością” dotyczy koncepcji budowy placu zabaw na terenie miasta Łomża, na obszarze Parku im. św. Jana Pawła II przy ul. Bolesława Prusa. Na terenie miasta Łomża znajdują się place zabaw jednakże nie są one dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Po dostosowaniu urządzeń i sprzętów do dysfunkcji dzieci, możliwa będzie integracja osób z niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Plac zabaw wyposażony w specjalistyczne urządzenia pozwoli na pokonanie barier architektonicznych, psychologicznych i komunikacyjnych oraz stygmatyzacji na zmianę spojrzenia problemu niepełnosprawności oraz na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Projekt umożliwi korzystanie niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach, jak również i tym, którzy posiadają inne problemy zdrowotne ze znajdujących się urządzeń oraz sprzętów. Plac zabaw z tak dostosowaną infrastrukturą techniczną pozwoli dzieciom niepełnosprawnym cieszyć się z korzystania z urządzeń na świeżym powietrzu i zabaw razem ze zdrowymi rówieśnikami. Dzięki tak dostosowanym urządzeniom wielofunkcyjnym rodzice dzieci niepełnosprawnych nie będą już omijać placów zabaw, będą mogli zaproponować spędzenie wolnego czasu również swoim dzieciom niepełnosprawnym. Budowa tego typu placu zabaw spełniłaby rolę społeczną, jaką jest integracja społeczności doświadczonej niepełnosprawnością z osobami pełnosprawnymi.

Mini Park u zbiegu ulic Szosa Zambrowska i Piłsudskiego, koszt - 170 tys. zł
Zadanie polega na stworzeniu parku u zbiegu ulic Szosa Zambrowska- Piłsudskiego (nr działek: 12065 i 12064). Projekt zakładałby nasadzenie niskich drzewek i krzewów, budowę alejek spacerowych, oświetlenia, ławeczek oraz stolików, ustawienie pojemników na odpadki oraz psie odchody, a także stojaka na rowery. Poza tym na terenie parku mogłyby zostać zamontowane zabawki naukowe np. ścianka przytulanka, okrągły labirynt, koło młynowe itp. Park stałby się miejscem wypoczynku, zabawy i nauki dla mieszkańców miasta w każdym wieku.

Modernizacja placu zabaw pomiędzy blokami przy ul. Kazańskiej 3 i 5 - koszt 100 tys. zł
Zadanie ma na celu wymianę urządzeń zabawowych znajdujących się na przedmiotowym placu zabaw na nowoczesny i bezpieczny, a także atrakcyjny sprzęt dla dzieci. Istniejący plac zabaw został postawiony kilkanaście lat temu, od tego czasu nie był modernizowany, nie dokonywano drobnych napraw polegających na usunięciu zużytego sprzętu. Poprzez poparcie takich zadań miasto pokazuje, że jest przyjaźnie nastawione do rodzin z dziećmi. Rodzice z małymi dziećmi, jak i ci, którzy planują potomstwo chętniej będą osiedlać się w miejscach przystosowanych do potrzeb ich pociech.

Młodzieżowy Budżet Obywatelski

Budowa boiska do piłki ręcznej plażowej obok Orlika przy ul. Katyńskiej- koszt 100 tys. zł

Piłka ręczna plażowa jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu drużynowego. Plażowa piłka ręczna jest wspaniałym  rodzajem aktywności podejmowanej w czasie wolnym.. Budowa boiska do piłki ręcznej plażowej, a może nawet rozszerzenie go na inne dyscypliny, jak piłka siatkowa i nożna pozwoli naszemu miastu dołączyć do elitarnego grona miast, które posiadają taką infrastrukturę sportową. Organizacja meczy, turniejów dziecięcych i młodzieżowych może być wspaniałą promocja naszego miasta w Polsce. Nasze miasto już ma dwie wicemistrzynie Polski juniorów w piłce ręcznej plażowej, które tytuł zdobyły z klubem z innego miasta. Te same dziewczyny są reprezentantkami Kadry Narodowej Polski Juniorów w piłce ręcznej plażowej na Mistrzostwa Europy w Zagrzebiu i Czarnogórze. Inwestycja w boisko do gry w piłkę ręczną plażową zostanie na zawsze i da możliwość rozwoju naszym dzieciom i młodzieży oraz świetną zabawę dla dorosłych i oczywiście rozgłos dla miasta Łomża.