Dzisiaj jest: 4.8.2020, imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Łomża: Konsultacje w sprawie bulwarów

Dodano: 2 lata temu Czytane: 582 Autor:

Urząd Miejski w Łomży przeprowadzi konsultacje związane z planami rozbudowy nadnarwiańskich bulwarów.

Łomża: Konsultacje w sprawie bulwarów

Prace mają być prowadzone nie jak zakładały poprzednie władze Łomży w kierunku stadionu miejskiego, ale w kierunku mostu Hubala.


Zgodnie z planami łomżyńskiego ratusza na 800-metrowym odcinku mają powstać m.in. ścieżki pieszo-rowerowe, boisko do rekreacji sportowej czy też place zabaw. 


- Nie boimy się dużych, odważnych inwestycji, a o tych najważniejszych chcemy rozmawiać z mieszkańcami - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski, którego cytuje strona internetowa ratusza. - Bulwary od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony łomżyniaków, ale i również osób z okolicznych miejscowości, które przyjeżdżają tam wypocząć. Wspólnie zdecydowaliśmy, żeby rozbudowa bulwarów była realizowana w kierunku plaży miejskiej. Dzięki temu możliwe będzie uaktywnienie strefy rekreacyjnej. Cała inwestycja ma właśnie temu służyć.

Prezydent Łomży dodał także, że z powodów ekonomicznych trzeba było zrezygnować z poprzedniej koncepcji rozbudowy bulwarów, w kierunku stadionu miejskiego, Jak tłumaczył „kwota jaką zakładał poprzedni projekt rozbudowy byłaby nie do udźwignięcia przez miasto”.

Jak informuje ratusz wstępny koszt drugiego etapu rozbudowy bulwarów wynosi około 17 mln zł. Zadanie ma być podzielone na części i realizowane przez najbliższe lata. W pierwszej kolejności ma być zbudowany wał ze chodnikami i ścieżkami rowerowymi, które połączą bulwary z plażą miejską. W dalszej kolejności powstaną m.in. parkingi oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Sikorskiego. 

- Jeszcze w tym roku miasto przystąpi do podziałów geodezyjnych, a w ślad za tym pójdzie nabywanie gruntów - informował wiceprezydent Andrzej Garlicki. - Na ten cel przeznaczymy maksymalnie 2,5 mln zł.

Zgodnie z zamierzeniami ratusza bulwary nad Narwią mają być terenem, gdzie organizowane będą m.in. wystawy plenerowe, festyny, jarmarki. Będzie to także obszar do rekreacji, spotkań i pikników. Znajdą się tam m.in. ścieżki pieszo-rowerowe, mała gastronomia, place zabaw, boisko rekreacyjne do gry w siatkówkę plażową, altanki do spożywania posiłków. 

- Chcemy, aby powstała plaża miejska z prawdziwego zdarzenia z pełna infrastrukturą – tłumaczył Mariusz Chrzanowski. - Będzie też budynek obsługi plaży, w którym znajdą się natryski z przebieralniami, toalety i pomieszczenia magazynowe np. na sprzęt sportowy. Dodatkowo zostaną zamontowane zewnętrzne prysznice jako atrakcja dla dzieci. Teren będzie w pełni przystosowany do osób niepełnosprawnych.

W czasie spotkania jego uczestnicy zgłaszali najczęściej swoje obawy dotyczące wylewów rzeki na pobliskie działki, których są właścicielami. Wspominali sytuację z lat poprzednich. 

- Teren na wale zostanie podniesiony o 2 metry, aż do mostu Hubala. Nie będzie takiej sytuacji, że rzeka zaleje ścieżkę rowerową – informował projektant Stefan Wyczkowski z firmy Zeneris. - Powstanie też zabezpieczenie przed przesiąkaniem wody. 

- Pozostaje kwestia wody opadowej, która też będzie odprowadzana - dodał Krzysztof Święcki, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łomży. - Przy samym wale zaprojektowany jest też rów. Ma on za zadanie zebrać całą wodę z położonych wokół działek. Z niego woda będzie odprowadzana do rzeki. Przepusty mają klapy i nie przepuszczą wody – precyzował. Posiadacze działek będą mieli możliwość również ich podniesienia, jeżeli zdecydowaliby się rozwijać tam działalność gospodarczą.

Na podstawie UM Łomża