Dzisiaj jest: 28.5.2020, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Łomża: Tomasz Waldziński z PWSIiP ze specjalizacją Trener Coach

Dodano: rok temu Czytane: 236 Autor:

Dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, uzyskał prestiżową specjalizację w tenisie Trener Coach.

Łomża: Tomasz Waldziński z PWSIiP ze specjalizacją Trener Coach

Przyznawane przez International Tennis Federation uprawnienie trenerskie jest identyfikowalne w skali międzynarodowej, a w Polsce posiada je zaledwie kilka osób. Zdobyta przez dra Tomasza Waldzińskiego akredytacja Międzynarodowej Federacji Tenisa pozwala mu trenować zawodników mogących startować w turniejach międzynarodowych – TE, ITF, WTA, ATP.


Jak informuje Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP Łomża, "wykładowca z „Państwówki” wziął udział w trwającym 250 godzin kursie prowadzonym przez najlepszych szkoleniowców świata: Louisa Cayera (trener braci Murray’ów oraz dziewięciu innych znakomitych zawodników), Simona Wheatley’a (prowadzi kurs High Performance dla LTA), Carla Maesa (wieloletni trenera Kim Clisters), Richarda Schonborna (były główny trenera DTB, który pracował min. z Borisem Beckerem i Steffi Graff), Hrvoje Zmajic’a (trener-metodyk ITF, najlepszy w Europie specjalista od biomechaniki tenisa) oraz Mieczysława Bogusławskiego (były trener Jerzego Janowicza oraz kadry Kazachstanu)".


Dr Tomasz Wardziński od 1997 roku jest trenerem w Uczniowskim Klubie Sportowym „Return” w Łomży, który zgodnie z rankingiem Polskiego Związku Tenisa jest uznawany od kilku lat za najlepszy tego typu klub w woj. podlaskim. Na znakomity wynik wpływają osiągnięcia tenisistów na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, ale także ranga organizowanych przez klub imprez sportowych. Trenują w nim dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia. Pasję do tenisa zaszczepia także w PWSIiP, w praktyce i na polu badawczym, gdzie analizuje wpływ budowy antropometrycznej oraz poziom zdolności motorycznych tenisistów na osiągany przez nich wynik sportowy. 

– Radosny, przyjazny, ambitny – tak o doktorze Waldzińskim mówią w środowisku akademickim wykładowcy i studenci. Chętnie dzieli się swoim zapałem, wiedzą oraz życiową maksymą: „Wysiłek fizyczny medycyną jutra”. Pod jego rządami kierunek wychowanie fizyczne w PWSIiP wzbogacił się o dwie specjalizacje: instruktor tenisa oraz trener boksu II klasy. A studia w „Państwówce” rekomenduje na swojej stronie internetowej Polski Związek Bokserski, jego władze liczą, że PWSIiP stanie się kuźnią trenerów boksu. – Nie każdy absolwent wychowania fizycznego będzie nauczycielem WF. Dlatego  gwarantujemy naszym studentom także atrakcyjne i rekomendowane przez Polskie Związki Sportowe uprawnienia trenerskie i instruktorskie, aby mogli pracować w przyszłości w klubach sportowych lub nawet je zakładać, i żeby szlifowali młode talenty – mówi dr Tomasz Waldziński. Z myślą o żakach zorganizował w 2019 roku profesjonalny kurs animatora tenisa. Wzięli w nim udział, poza studentami wychowania fizycznego, także obcokrajowcy, którzy do PWSIiP przyjechali jako uczestnicy programu Erasmus+. Ze studentami wychowania fizycznego dr Waldziński wyjeżdża na finansowane przez uczelnię obozy sportowe: zimowy z nauką narciarstwa zjazdowego, wędrowny w górach oraz letni z nauką żeglarstwa, kajakarstwa, ratownictwa medycznego i windsurfingu. 

– Na sukces Zakładu Kultury Fizycznej pracuje wiele osób – mówi dr Tomasz Waldziński. Ma tu na myśli przede wszystkim młodych doktorantów: Pawła Arnistę, który dba, aby Klub Uczelniany AZS PWSIP dobrze funkcjonował w strukturze łomżyńskiej uczelni, organizuje zajęcia sportowo-rekreacyjne dla studentów wszystkich kierunków i wykładowców wszystkich wydziałów uczelni; Weronikę Łubę, ambitną pingpongistkę,  która podprowadziła zespół AZS PWSIP Metal-Technik do prestiżowego awansu do ekstraklasy; Aleksandrę Durzyńską, opiekunkę Studenckiego Koła Naukowego Fizjologii Ekstremalnej, trenerkę oraz wychowankę klubu UKS „Return” Łomża, z którą Waldziński dzieli praktyczną i naukową pasję do tenisa. 

W 2018 roku dr Tomasz Waldziński, wspólnie z doktorantami ze swojego zespołu, opracowali tzw. kartę aplikacji produktu, dzięki której kluby w woj. podlaskim oraz niektóre krajowe mogą skutecznie prognozować przyszłe wyniki sportowe młodych tenisistów. – Nasz skromny, niewielki, ale wspaniały Zakład prowadzi badania dotyczące tenisistów. Cieszymy się, gdy wyniki naszych analiz przekładają się na praktykę krajowych klubów i przyczyniają do sukcesu dyscypliny, która jest moją życiowa pasją – mówi dr Waldziński. On i jego współpracownicy z PWSIiP publikują wyniki sportowych analiz w czasopismach naukowych: Baltic Journal of Health and Physical Activity (Gdańsk); Journal of Physical Education and Human Movement (Panama); LASE Journal of Sport Science (Ryga); Health, Fitness and Education in V4 Countries (Bydgoszcz); Polish Journal of Applied Sciences (Łomża); Rocznik Naukowy AWFiS w Gdańsku. – Nauka w coraz większym zakresie determinuje sukcesy sportowe, poprzez wdrażanie określonych metod treningowych, prognozowanie wyników sportowych na podstawie dostępnych o zawodniku informacji antropometrycznych, fizjologicznych i biologicznych – wyjaśnia dr Tomasz Waldziński. Jego marzeniem jest, aby na łomżyńskiej uczelni powstało Laboratorium Wysiłku Fizycznego, czyli miejsce, w którym tego typu badania będą prowadzone przy współpracy z klubami sportowymi regionu i z wykorzystaniem zaawansowanego medycznego sprzętu. 

tekst: JOlanta Święszkowska, PWSIP Łomża