Dzisiaj jest: 14.7.2020, imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

Łomża: "Państwówka" jedyną taką uczelnią w kraju

Dodano: rok temu Czytane: 540 Autor:

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży to jedyna uczelnia w Polsce, która szkolić będzie trenerów boksu II klasy.

Łomża: "Państwówka" jedyną taką uczelnią w kraju

Po wielu miesiącach rozmów Polski Związek Bokserski i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości podpisały porozumienie o uruchomieniu na kierunku wychowanie fizyczne specjalizacji trener boksu II klasy. Ze strony PZB umowę podpisał Zbigniew Maleszewski, prezes BKS "Tiger" Łomża, który od niedawna jest także wiceprezesem związku ds. wyszkolenia.


Uruchamiana od przyszłego roku akademickiego na PWSIP Łomża specjalizacja trener boksu II klasy będzie trwała 3 lata, czyli tyle, ile cały cykl dydaktyczny studiów licencjackich na wychowaniu fizycznym. Będzie się na nią składało 150 godzin zajęć dydaktycznych oraz 30 godzin praktyk trenerskich realizowanych na obozach sportowych organizowanych przez uczelnię. 


– Nowa specjalizacja wpłynie na popularność naszego kierunku, a Łomża stanie się kuźnią młodych talentów – tłumaczy dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej PWSIiP. - W prowadzonym przez PWSIiP Liceum Mistrzostwa Sportowego także kładziemy silne akcenty na wyszkolenie bokserów 

- Jest to pierwsza decyzja, jaką podpisałem jako wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego - przyznaje Zbigniew Maleszewski. - Cieszę się, że pierwszy tego typu kierunek zostanie uruchomiony właśnie w Łomży, gdyż w ten sposób chcemy promować boks olimpijski. To jest kuźnia talentów, przyszłych medalistów Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. I to on dostarcza kibicom niezapomnianych sportowych emocji. I dlatego jest ważniejszy od boksu zawodowego, na który w Łomży przeznacza się ogromne środki. Boks zawodowy studentów, a tym bardziej zawodników, Łomży nie przysparza. W chwili obecnej nie mamy żadnego zawodowca. Władze miasta reklamują się podczas gal boksu zawodowego, podczas których nie daje się szansy zaprezentowania swoich umiejętności zawodnikom z Łomży. Bierze się za to zawodników z innych miast, przy okazji łamiąc prawo związkowe. Obecnie prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego, zawodników i trenerów biorących udział w ostatniej gali. I zastanawiamy się jako władze związku co dalej z tą sprawą. 

foto: PWSIP Łomża