Dzisiaj jest: 16.11.2019, imieniny: Edmunda, Marii, Marka

Chcą odzyskać fragment historii polskiego boksu

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 264 Autor:

Trwa zbiórka funduszy potrzebnych Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma do odkupienia jednego z najcenniejszych eksponatów w zbiorach.

Chcą odzyskać fragment historii polskiego boksu

To oryginalny pas i złoty medal Mistrzostw Europy wywalczony w 1953 r. w Warszawie przez ś.p. Józefa Krużę w wadze piórkowej. Podopieczny Feliksa "Papy" Stamma w finale pokonał reprezentanta ZSRR Aleksandra Zasuchina, który wygrał swoje poprzednie walki przez nokaut. Za radą swojego trenera Polak wyprzedzał ataki Rosjanina, który gorzej radził sobie w obronie. 


To był trzeci medal wywalczony tego dnia przez reprezentantów naszego kraju. W sumie w dziesięciu finałowych walkach wystąpiło na warszawskim ringu siedmiu Polaków. Pięciu zdobyło złote medale mistrzostw Starego Kontynentu: Henryk Kukier (waga musza), Zenon Stefaniuk (kogucia), Józef Kruża (piórkowa), Leszek Drogosz (lekkopółśrednia) i Zygmunt Chychła (półśrednia).


Zbiórka prowadzona jest na portalu zrzutka.pl. Tam zamieszczono też wszelkie niezbędne informacje:

Drodzy przyjaciele, sportowcy, pasjonaci, działacze...

Zwracam się do was z ogromną prośbą o pomoc w zebraniu funduszy dla Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Jednym z najczęściej i najchętniej oglądanym z eksponatów jest pas i medal mistrza Europy, śp. Józefa Kruży (z 1953 r.). Zdobył go pod opieką nie kogo innego, a właśnie samego Papy Stamma. Wiele wskazuje jednak na to, że ta piękna historia może wkrótce opuścić mury muzeum. Przedmioty te należą bowiem do osoby prywatnej, która oczekuje za nie od muzeum 20 tys. zł. To kwota, której w kasie Muzeum Boksu zwyczajnie nie ma (ostatnio zbierane fundusze zostały przeznaczone na pomnik upamiętniający legendę śp. "Papy"). Jeśli nie pomożemy - piękna karta w historii polskiego sportu może przepaść bez wieści.

- - - - - - Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma 

Działa od X. 2017 r. w kultowej hali Gwardii w Warszawie, zostało założone przez Paulę Stamm (prawnuczkę legendarnego trenera boksu). W tym wyjątkowym miejscu pracuje rodzina Stamma, która robi to wszystko społecznie i walczy o pamięć polskiego pięściarstwa. 

- - - - - - Kim jestem i dlaczego chcę pomóc Muzeum Boksu? 

Nazywam się Damian Szafran, 29 lat, prywatnie jestem żołnierzem zawodowym i służę w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Na co dzień jestem jednym z założycieli klubu kick-boxingu 

i boksu MUKS Husaria Gołdap. Jestem również jednym z organizatorów pięciu edycji gal sportów walki Gołdap Fight Night. Będąc z naszymi zawodnikami na jednym z turniejów w Warszawie, postanowiłem wraz z nimi zwiedzić Muzeum Boksu oraz słynną halę Gwardii. Magia miejsca zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Ze smutkiem przyjęliśmy natomiast informację o problemach ciążących na barkach Muzeum. Ten pas i medal po prostu MUSZĄ zostać w tym muzeum. Proszę znanych pięściarzy , sportowców , działaczy i wszystkie osoby, którym boks nie jest obojętny: włączcie się do akcji pomocy dla Muzeum Boksu. Pokażmy, że nie zapominamy o pięknej historii tej dyscypliny. Oddajmy w ten sposób cześć śp. Feliksowi "Papie" Stammowi. Zawalczmy o dobro dla tego wspaniałego miejsca. Liczy się każda złotówka. WYGRAJMY PAS DLA STAMMA!