Dzisiaj jest: 13.12.2019, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

We Włoszech ruszy kampania informacyjna o smartfonach

Dodano: rok temu Czytane: 254 Autor:

Sąd zdecydował, że włoskie ministerstwa ochrony środowiska, zdrowia i oświaty muszą przygotować kampanię informacyjną o wpływie smartfonów na zdrowie ludzi.

We Włoszech ruszy kampania informacyjna o smartfonach

Wśród pytań, na jakie będzie musiała odpowiedzieć kampania będą te związane z kwestią czy „elektrosmog” jest groźny i czy smartfony powodują raka.


Dziennik „La Repubblica" cytuje Laurę Masiero, prezes stowarzyszenia do walki z tzw. elektrosmogiem, która stwierdziła iż „Decyzja sądu to ważny i bardzo mocny sygnał, o jaki prosiliśmy od dawna. Tu chodzi o ryzyko, którego nie można lekceważyć. Mamy do czynienia z eksperymentem globalnym, masowym, ale ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, przede wszystkim dla najsłabszych, zwłaszcza najbardziej zagrożonych dzieci”.


Decyzję o konieczności przeprowadzenia kampanii wydał sąd ze stołecznego regionu Lacjum. W przytoczonym przez media uzasadnieniu tej decyzji sędziowie powołali się na notę Ministerstwa Zdrowia z 2012 roku, w której to zapewniło, że przedmiotem jego „stałej uwagi jest kwestia możliwych zagrożeń, będących konsekwencją korzystania z telefonów komórkowych", a zwłaszcza - sprawa możliwego rakotwórczego działania pól elektromagnetycznych.

Sędziowie przytaczali także inne opinie ekspertów, którzy przyznawali, że przy aktualnym stanie wiedzy nie stwierdzono związku przyczynowo - skutkowego między promieniowaniem a rakiem. Zastrzegali jednak, że nie można tego całkowicie wykluczyć. Dlatego uznano, że konieczne jest przeprowadzenie kampanii mającej zachęcać do odpowiedzialnego korzystania z telefonów komórkowych, zwłaszcza w przypadku dzieci, które - co zauważają eksperci - zaczynają ich używać w coraz młodszym wieku. Sąd opóźnienie w tej kwestii uznał za wieloletnie i dlatego musi ono zostać natychmiast nadrobione.

Jednocześnie sędziowie odrzucili argumentację przedstawicieli ministerstw, że brak dowodów popierających tezę, że telefony komórkowe mogą wywoływać raka. Uznali także za niewystarczający fakt, iż telefony posiadają instrukcję obsługi i dlatego zlecili kampanię, z której jasno będzie wynikać, co dzieje się w przypadku niewłaściwego korzystania z telefonu.